MERCURY Mariner 2.3L Hybrid 4AT (135 HP)
2007–2008
133
bhp
Power
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 830L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |