MERCURY Mariner 2.5L 6AT AWD (171 HP)
2008–2011
172
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1583kg |
| Boot Capacity | 889L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |