MERCURY Mariner 3.0L V6 4AT (202 HP)
2007–2008
200
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |