MERCURY Milan 2.5 DOHC Hybrid CVT (191HP)
2009–2011
156
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.3kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1691kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |