MERCURY Milan 2.5L DOHC 6AT (175 HP)
2009–2011
175
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.5kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1526kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |