MERCURY Milan 3.0L V6 Flex Fuel 6AT AWD (250 HP)
2009–2011
250
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2976cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.4kW |
| Torque | 309Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1678kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |