MERCURY Mountaineer 4.6L V8 6AT (292 HP)
2006–2010
291
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 2103kg |
| Boot Capacity | 597L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |