MERCURY Sable 3.5L V6 6AT (266 HP)
2007–2009
263
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 263bhp |
| Power | 196kW |
| Torque | 338Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5133mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2868mm |
| Kerb Weight | 1697kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |