MERCURY Villager 3.0 V6
1992–1998
149
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2985cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 149bhp |
| Power | 111kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4820mm |
| Width | 1870mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |