MG Marvel R Performance 70 KWh (288 HP)
2021–
4.9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1613mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |