MG MG 3 1.5L 5AT FWD (106 HP)
2014–
105
bhp
Power
112
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Semi-Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |