MG MG6 GT 1.8L TCI 5MT FWD (160 HP)
2011–
158
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
33.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.7mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |