MG MG6 Magnette 1.9L DTi 6MT FWD (150 HP)
2011–
148
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1849cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |