MG TF 1.6L 5MT RWD (116 HP)
2002–2005
114
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3942mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15V - 205/50R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |