MG TF 1.8L 5MT RWD (135 HP)
2002–2005
134
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3942mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15V - 205/50R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |