MG XPower 4.6 V8 5MT (320 HP)
2004–2005
315
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4600cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 409Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18Z - 265/40R18Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |