MG XPower 5.0 V8 5MT (405 HP)
2004–2005
400
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
175
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 282km/h |
| Top Speed | 175mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 Zr 18 (Front) - 265/40 Zr 18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |