MG ZR 3 Doors 1.8 CVT (117 HP)
2004–2005
115
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 115bhp |
| Power | 86.1kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 0L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |