MG ZR 3 Doors 1.8L 16V 5MT FWD (117 HP)
2001–2004
115
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1795cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 115bhp |
| Power | 86.1kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |