MG ZR 5 Doors 1.8L 5MT (160 HP)
2004–2005
158
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4011mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |