MG ZS 4 Doors 115 D
2004–2005
114
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1387mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |