MG ZS 4 Doors 180
2004–2005
174
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1387mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |