MG ZS 4 Doors 2.0 D 5MT (100 HP)
2001–2004
99
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
43.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.5mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |