MG ZS 4 Doors 2.0 D 5MT (113 HP)
2001–2004
111
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |