MG ZS 5 Doors 120
2002–2004
115
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |