MG ZS 1.0T GDI 6AT FWD (111 HP)
2017–2021
109
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81.6kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4313mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2586mm |
| Kerb Weight | 1231kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |