MG ZS ZS EV 105 KW (143 HP)
2017–2021
141
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.2kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4313mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2586mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |