MG ZT-T 1.8L 5MT FWD (160 HP)
2004–2005
158
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |