MG ZT-T 2.0L CDTi 5MT FWD (131 HP)
2004–2005
129
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1951cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |