MG ZT-T 2.5L V8 5TM FWD (260 HP)
2004–2005
256
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |