MG ZT 1.8i 16V 5AT (120 HP)
2001–2004
118
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1795cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |