MINI Clubman Cooper D 1.6L 6AT FWD (110 HP)
2007–2015
107
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |