MINI Clubman Cooper D 1.6L 6MT FWD (112 HP)
2007–2015
110
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |