MINI Clubman Cooper S 1.6L 6AT FWD (175 HP)
2007–2015
172
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |