MINI Clubman Cooper SD 2.0L 6MT FWD (143 HP)
2007–2015
141
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |