MINI Clubvan Cooper 1.6L 6MT FWD (122 HP)
2012–
121
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 861L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |