MINI Convertible Cooper 1.6L CVT FWD (115 HP)
2004–2009
114
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3635mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |