MINI Convertible Cooper D 1.5L 7AT (116 HP)
2018–2021
114
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 88H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |