MINI Convertible Cooper S 1.6 6MT (184 HP)
2009–2015
181
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3729mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R 16 87V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |