MINI Convertible Cooper S 1.6L 6AT (175 HP)
2009–2015
173
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3729mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |