MINI Convertible Cooper S 1.6L 6MT FWD (170 HP)
2004–2009
168
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3635mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |