MINI Convertible One 1.6L 6AT (98 HP)
2009–2015
97
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3724mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2477mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |