MINI Countryman Cooper 1.6L 6AT FWD 5MT FWD (122 HP)
2010–2014
121
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4097mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 350L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |