MINI Countryman Cooper ALL4 1.5L 6MT AWD (136 HP)
2016–2020
134
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |