MINI Countryman Cooper D 1.6L 6MT FWD (111 HP)
2010–2014
110
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4097mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 350L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |