MINI Countryman Cooper D 2.0L 8AT FWD (150 HP)
2016–2020
148
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |