MINI Countryman Cooper D ALL4 1.6L 6AT AWD (111 HP)
2010–2014
110
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4097mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 350L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |