MINI Countryman Cooper S 1.6L 6MT FWD (184 HP)
2010–2014
181
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 350L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 91V Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |