MINI Countryman Cooper S 1.6L 6MT FWD (190 HP)
2014–2016
188
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4133mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 91V Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs 307X24 |
| Rear Brakes | Discs 296X10 |