MINI Countryman Cooper S ALL 4 1.6L 6MT AWD (190 HP)
2014–2016
188
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4133mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 91V Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs 307X24 |
| Rear Brakes | Discs 296X10 |